Mají smysl softky na jaro a léto?
Dětské softshelky známe asi všichni. Softshell je skvělý a funkční materiál - prodyšný, dobře udržovatelný, pevný, nepromokavý, větruvzdorný a s dobrou tepelnou izolací. A hlavně také cenově dostupný. Na špičkové hi-tech membránové materiály technicky samozřejmě nemá, ale aspoň nerzuinuje rodinný rozpočet. Pro děti je tedy velice ideální volbou. Obecně je softshell oblečení hojně využívané od září do února/března.
Jak je to ale se softkama na jaro/léto? Dává to vůbec smysl? Ano, samozřejmě. Více se dočtete níže.
Softshellové kalhoty na jaro, případně ošklivé letní dny je vždy nezateplený. S nadsázkou se dá říct, že materiál je to taková „špičková pláštěnka“. Díky membráně jsou ratolesti v suchu, odvádí pot a déšť nebo jiné vnější vlivy z oblečení jednoduše „zteče“, případné bláto setřeme/vypereme.
Pokud je venku kolem 10-15 stupnů, lze brát softshellové kalhoty bez zateplení a jen vrstvit třeba legínami podle potřeby dětí.
Na ošklivé letní dny, kdy větrno/deštivo jsou softshellové kalhoty opět zcela ideální ze zcela stejných důvodů jako pro jarní dny. Nepromokne, neprofoukne, ale pot odvádí.
Bundy vyrábím ze zatepleného softshellu s fleecem, který se používá u kalhot pro podzimní/zimní období. Důvodem je tepelný efekt bundy, který prodlužuje dobu nošení. Bunda ze zatepleného softshellu najde uplatnění nejen v období podzim/zima díky dalším vrstvám (mikina, svetr), ale právě také v jarní době, kdy denní teplota kolísá mezi nulou a 20 stupni.
V létě se bundy obecně moc nepoužívají, proto nemá smysl vyrábět bundy z nezatepleného softshellu. Byl by to vlastně kus oblečení na 2 měsíce a to jen výjimečně, kdy bude ošklivý den v létě. Nezateplená bunda by zároveň moc neobstála v ošklivých jarních dnech.
K čemu se obecně softshell oblečení u dětí hodí?
- Běžné nošení na ven za každého počasí
- Podzim a mírná zima - zateplené soft kalhoty, bundy
- Tužší zima - beránkové soft kalhoty
- Jaro a léto - nezateplené kalhoty, bundy
- Školka, škola – procházky, výlety, návštěvy venkovních hřišť atd.
- Tábory, tůry, výlety
- Jiné outdoor aktivity
Vždy podle potřeb, zkušeností, reakcí dětí a venkovní teploty vrstvíme. Pokud je větší zima, tak pod softshelky dáme například legíny, pod bundu mikinu (slabší/silnější), nebo svetr.
Pro orientaci přidávám i můj pohled na typy softshellu
Zateplený (zimní) softshell s fleecem
Klasika, 3 vrstvý softshell, vrchní část, membrána a spodní část fleece.
Ještě se rozdělují na klasické a pružné. Šiju z klasického, protože je silnější 320g/m² kdežto pružný má cca 220g/m² a je pocitově slabší. Bavíme se o standardním běžně dostupném softu s parametry u nepružného 10 000 mm vodní sloupec a 3 000 m²/24h prodyšnost. V našich podmínkách jsou tyto parametry pro děti naprosto dostačující.
Menší děti je opravdu odnosí skoro celé jaro, celý podzim a starší děti i zimu.
Nezateplený (letní) softshell
Je také 3 vrstvý, jelikož tam je vrchní část, membrána a spodní slaboučká tkanina na které je membrána nalepená.
Letní je opět pružný a nepružný jako u zimního.
Šiju z nepružného, parametry 8 000 mm vodní sloupec a 2 000 m²/24h prodyšnost. Letní je slaboučký, váží 200g/m². Je ideál na deštivé léto, teplé jaro a s legínami i na horší jaro, začátek podzimu (září).
Děti zpravidla přechází ze zimních v momentě, kdy venku začíná být teplo a měníme zimní bundy za soft bundy/přechodovky. Letní softky v této době ještě vrstvím a jsou naprosto dostačující. Posléze když je venku na mikinu už nevrstvím. A to je důvod proč i nešiju z jarního. Celý rok nám pokryje zimní a letní a nikdy nebyl jarní soft potřeba.
Údržba softshellu ve zkratce
Všechny softky pereme jen na 30°C a rozhodně je nedáváme do sušičky. Sušička Vám rozleptá membránu a kalhoty sice budou vypadat stejně, ale rozleptaná membrána Vám nebude správně odvádět pot.